Automobilklub Stalowa Wola przy współudziale Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie na zlecenie Głównej Komisji BRD Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego w dniach 19 - 21 września 2014 r. był organizatorem XV Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego.

XV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych rozgrywane były w miejscowościach:
Stalowa Wola - Pysznica - Radomyśl n/Sanem - Zaleszany

W XV Mistrzostwach Polski Ratowników Drogowych PZM uczestniczyło 20 dwuosobowych załóg, reprezentujących 11 Klubów Polskiego Związku Motorowego z 6 Okręgów:
Rzeszowskiego, Warszawskiego, Poznańskiego, Łódzkiego, Bydgoskiego i Lubelskiego.

Celem Mistrzostw było sprawdzenie i doskonalenie wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych Ratowników Drogowych PZM w udzielaniu pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych.

Uczestnicy mieli za zadanie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w trzech pozorowanych wypadkach drogowych:

 1. wypadek - samochód osobowy wjechał w dwóch rowerzystów, jednym chłopak przewoził dziewczynę, drugim matka przewoziła w foteliku malutkie dziecko. Poszkodowanych było 5 osób. Wypadek zlokalizowany w Stalowej Woli na ul. Okulickiego.
 2. wypadek - samochód osobowy zajechał drogę ciągnikowi rolniczemu z przyczepą. Trzy osoby spadły z przyczepy i doznały obrażeń. Wypadek zlokalizowany był obok Urzędu Gminy w Pysznicy.
 3. wypadek - samochód osobowy wjechał w słup energetyczny. W wyniku zdarzenia samochód zapalił się, a 3 osoby doznały obrażeń. Wypadek zlokalizowany był przed Urzędem Gminy w Radomyślu n/Sanem.

Oprócz pozorowanych wypadków zawodnicy rozwiązywali test z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przepisów ruchu drogowego, mieli do pokonania próbę sprawności kierowania pojazdem oraz próbę resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie ludzkim podłączonym do komputera.

W pierwszym dniu Mistrzostw 19 września załogi uczestniczyły w prelekcji dotyczącej najnowszych standardów dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Następnie została przeprowadzona pierwsza oceniana konkurencja - pisemny test.

Drugiego dnia odbyło się uroczyste otwarcie XV Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Starosta Powiatu Stalowowolskiego - Robert Fila, przedstawiciel Zarządu Głównego PZM - Piotr Monkiewicz, V-ce Prezes ZO PZM w Rzeszowie - Jan Jędrzejko, przewodniczący jury - Adam Pietrzak.

Po inauguracji zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy, pierwsza licząca 10 załóg, przystąpiła do rywalizacji. Druga grupa wraz z obserwatorami udała się na wycieczkę do muzeum wikliniarstwa w Rudniku n/Sanem.

Oprócz wypadków załogi rywalizowały w próbie resuscytacji na fantomie, która była zlokalizowana obok Urzędu Gminy w Zaleszanach. Na zakończenia odbyła się próba sportowa. Załogi miały do wykonania przejazd na tzw. Trolejach. Po zakończeniu konkurencji przez wszystkie załogi rozpoczęła się dyskusja nad przebiegiem zawodów. Uczestniczyli w niej zarówno zawodnicy jak i członkowie Jury, obserwatorzy i organizatorzy. Była to okazja do podzielenia się własnymi przemyśleniami, wyjaśnienia zawodnikom jakie czynności były oceniane na miejscu pozorowanych wypadków, jakie popełniali błędy w udzielaniu pierwszej pomocy.

Mistrzostwa zakończyły się Wieczorem Komandorskim, na którym ogłoszono wyniki oficjalne i rozdano puchary, dyplomy oraz nagrody dla wszystkich uczestników.

WYNIKI

A. Klasyfikacja indywidualna

Mistrzami Polski Ratowników Drogowych PZM 2014 r. została załoga w składzie:

 • Przemysław Piotrowski i Sebastian Budyła reprezentująca Automobilklub Wielkopolska.

Drugie miejsce zajęła załoga w składzie:

 • Adam Dzierżak i Karolina Sadlej - Zdun reprezentująca Klubu Motorowy i Ratownictwa Drogowego "NIL" Kolbuszowa.

Trzecie miejsce zajęła załoga w składzie:

 • Piotr Wójcikiewicz i Mateusz Jędrzejko reprezentująca Automobilklub Rzeszowski.

Dodatkowo przyznano dyplomy za osiągnięcie najlepszego wyniku:

 • w próbie resuscytacji - załoga Andrzej Sokalski i Dariusz Pawlina reprezentująca Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego "NIL" Kolbuszowa
 • w próbie sportowej - załoga Przemysław Piotrowski - Sebastian Budyła reprezentująca Automobilklub Wielkopolska.

B. Klasyfikacja Okręgowa

 1. miejsce Okręg Wielkopolski
 2. miejsce Okręg Podkarpacki
 3. miejsce Okręg Łódzki

Klasyfikacja Klubowa

 1. miejsce Automobilklub Wielkopolska
 2. miejsce Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego "NIL" Kolbuszowa
 3. miejsce Automobilklub Rzeszowski

Następnego dnia 21 września, na zakończenie Mistrzostw, uczestnicy udali się na wycieczkę do Krzeszowa na spływ galerami po rzece San.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć w GALERII

{flike}